> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۲۲
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان مصادف با بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ، سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

در آن شب، فرشتگان و روح به اذن پروردگارشان براى انجام هر کارى فرود آیند. (آن شب) تا طلوع فجر، (سراسر) سلام و درود است.

نکته های آیه:
از امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا روح همان جبرئیل است؟ فرمود: جبرئیل از ملائکه است و روح برتر از ملائکه است. سپس این آیه را تلاوت فرمودند: تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ‌ ... «۱» با نزول فرشتگان بر قلب پیامبر و امام معصوم در شب قدر، ارتباط زمین با آسمان، مُلک با ملکوت و طبیعت با ماوراء طبیعت برقرار مى‌شود. در روایات آمده است که با منکران امامت، با سوره قدر احتجاج کنید. «۲» زیرا بر اساس این سوره، فرشتگان هر سال در شب قدر نازل مى‌شوند. در زمان حیات پیامبر بر وجود شریف حضرتش وارد مى‌شدند. پس از آن حضرت بر چه کسانى نازل مى‌شوند؟ روشن است که هر کسى نمى‌تواند میزبان فرشتگان الهى باشد و باید او همچون پیامبر، معصوم بوده و ولایت امور بشر به عهده او باشد و او کسى جز امام معصوم نیست که در زمان ما، حضرت مهدى علیه السلام مى‌باشد و فرشتگان در شب قدر شرفیاب محضرش مى‌شوند. «سَلامٌ»، یکى از نام‌هاى خداوند در قرآن است. هُوَ اللَّهُ الَّذِی لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ‌ مراد از «سَلامٌ» در این آیه، لطف و عنایت ویژه الهى نسبت به بندگان در شب قدر است که سلامت و رحمت و برکت را به دنبال دارد و باب نقمت و عذاب را مى‌بندد، زیرا کید و وسوسه شیطان در آن شب مؤثر واقع نشود. در شب قدر، فرشتگان به زمین نازل مى‌شوند و بر هر مرد و زنى که در حال عبادت باشند، سلام مى‌کنند. چنانکه در قیامت نیز با گفتن سلام به استقبال بهشتیان مى‌روند: «سَلامٌ‌عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِینَ»

پیام های آیه:
۱- فرشتگان بدون اذن خداوند کارى انجام نمى‌دهند. تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ ... بِإِذْنِ رَبِّهِمْ‌
۲- تقدیر امور در شب قدر، با نزول و حضور فرشتگان صورت مى‌گیرد. تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ ... مِنْ کُلِّ أَمْرٍ
۳- تقدیر امور در شب قدر، گوشه‌اى از ربوبیّت الهى است. «بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ»
۴- شب قدر، شب سلامت فکر و روح آدمى و تعالى به سوى خداوندِ سلام است. «سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»
۵- شب قدر، شب رحمت است و مى‌توان با توبه، الطاف خداوند را به خود جلب کرد. «سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»
۶- تقدیر امور از سوى خداوند، بر اساس سعادت بشر است، مگر آنکه او خود جز این بخواهد. «سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»

منابع:
«۱». تفسیر برهان.
«۲». تفسیر نورالثقلین
«۳» تفسیرنور، جلد ۱۰ - صفحه ۵۵۴


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

امام صادق(ع) در ضمن توصیه‌هایی درباره شب‌های قدر فرمود:
أَنَّ لَیْلَةَ الثَّالِثِ وَ الْعِشْرِینَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ هِیَ لَیْلَةُ الْجُهَنِیِّ فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ وَ فِیهَا تُثَبَّتُ الْبَلَایَا وَ الْمَنَایَا وَ الْآجَالُ‏ وَ الْأَرْزَاقُ‏ وَ الْقَضَایَا وَ جَمِیعُ مَا یُحْدِثُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهَا إِلَى مِثْلِهَا مِنَ الْحَوْلِ فَطُوبَى لِعَبْدٍ أَحْیَاهَا رَاکِعاً وَ سَاجِداً وَ مَثَّلَ خَطَایَاهُ بَیْنَ عَیْنَیْهِ وَ یَبْکِی عَلَیْهَا فَإِذَا فَعَلَ ذَلِکَ رَجَوْتُ أَنْ لَا یَخِیبَ إِنْ شَاءَالله. 
«شب بیست و سوم رمضان ، همان شب جهنى است که در آن ، هر امر محکمى فیصله داده خواهد شد و در آن شب، هر حادثه‌اى اعم از بلا، مرگ، زندگى و روزى و تمام آنچه از حوادث الهى در این شب و سایر شب‌ها در طول سال واقع خواهد شد، معین مى‌شود؛ سپس امام علیه السلام مى‌افزایند خوشا به حال آن بنده‌اى که شب یاد شده را به رکوع و سجود احیا کند و گناهان خود را در مقابل دیدگان مجسم کند و بر انجام آنها بگرید که اگر چنین کرد، امیدوارم که به خواست خدا ناامید نشود؛ انشاءالله(بحار،ج۹۷)


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از دعای ابوحمزه

أَسْأَلُکَ یَا رَبِّ مِنَ الْخَیْرِ کُلِّهِ مَا عَلِمْتُ مِنْهُ وَ مَا لَمْ أَعْلَمْ، أَسْأَلُکَ اللَّهُمَّ مِنْ خَیْرِ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ، یَا خَیْرَ مَنْ سُئِلَ، وَ أَجْوَدَ مَنْ أَعْطَى، أَعْطِنِی سُؤْلِی فِی نَفْسِی وَ أَهْلِی وَ وَالِدَیَّ وَ وُلْدِی [وَلَدِی ] وَ أَهْلِ حُزَانَتِی وَ إِخْوَانِی فِیکَ، [وَ] أَرْغِدْ عَیْشِی....
پروردگارا از خیر تمامش را از تو می خواهم، آنچه را از آن دانسته ام و آنچه را ندانسته ام، خدایا از تو می خواهم بهترین چیزهایی را که بندگان شایسته ات از تو خواستند، ای بهترین کسی که از او خواسته می شود، و سخی ترین کسی که عطا فرمود، خواسته ام را در حق خودم و خانواده ام و پدر و مادرم و فرزندانم و خاصانم و برادران دینی ام به من عطا کن، زندگی ام را گوارا گردان، امام سجاد علیه السّلام در این قسمت از دعا، اولا درخواستشان از خداوند بهترین چیزى است که بندگان صالح و شایسته خداوند مثل انبیا و ائمه و اولیاء خواستار آن هستند و این همان دعایى است که در قنوت نماز باعظمت عید فطر مى‌خوانیم و ثانیا حضرت دعاى دسته‌جمعى مى‌کنند براى تمام خویشان و نزدیکان و برادران دینى که این‌گونه دعا از موارد صلۀ رحم است. طبیعى است که بندگان صالح خداوند درخواست چیزى را که براى دین و دنیاى آنها ضرر دارد نمى‌کنند. زبان دعاها معمولا عمومى و به صورت اجتماع است. حضرت سجاد علیه السّلام نیز در این بخش دعاى خود را تعمیم مى‌دهد و در واقع یکى از شرائط استجابت دعا را که شریک قرار دادن دیگران است، رعایت مى‌کنند و مى‌فرمایند: حاجتم را برآورده ساز در رابطه با خود، پدر و مادر، فرزندان، خانواده، برادران دینى و همۀ کسانى که تحت سرپرستى من هستند و غم زندگیشان را مى‌خورم. پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله و سلّم فرمودند: «ما من مؤمن دعى للمؤمنین إلا ردّ اللّه علیه مثل الّذى دعا لهم به. . .» : (هیچ مؤمنى نیست که براى مؤمنان دعا کند مگر اینکه خداوند مثل همان دعا را به او برمى‌گرداند و در حق خودش مستجاب مى‌کند.) حضرت سجاد علیه السّلام در این قسمت از دعا از خداوند زندگى گوارا و فراوانى نعمت و وسائل زندگى را درخواست مى‌کنند. آن‌گونه که زندگى خالى از آلودگى و ناپاکى باشد و به زشتى آمیخته نگردد و فراوانى نعمت را امکانات زندگى در مسیر اطاعت و بندگى خدا و خدمت به محرومان جامعه باشد.


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه


احکام روزه مسافر:
۱- مسافرى که باید نمازهاى چهار رکعتى را در سفر دو رکعت بخواند، نباید روزه بگیرد و مسافرى که نمازش را تمام می‌خواند، مثل کسى که شغلش مسافرت یا سفر او سفر معصیت است، باید در سفر روزه بگیرد.
۲- مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، ولى اگر براى فرار از روزه باشد، مکروه است.
۳- اگر نذر کند روزه بگیرد و روز آن را معین نکند، نمی‌تواند آن را در سفر بجا آورد ولى چنانچه نذر کند که روز معینى را در سفر روزه بگیرد، باید آن را در سفر بجا آورد و نیز اگر نذر کند روز معینى را چه مسافر باشد یا نباشد روزه بگیرد، باید آن روز را اگرچه مسافر باشد روزه بگیرد.
۴- کسى که نمی‌داند روزه مسافر باطل است، اگر در سفر روزه بگیرد و در بین روز مساله را بفهمد، روزه‏اش باطل می‌شود و اگر تا مغرب نفهمد، روزه‏اش صحیح است.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

به جای لطیفه
ابن ابی الحدید به نقل از امام علی (علیه السلام) می نویسد:
«یک بار از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) خواستم تا از خدا برایم طلب مغفرت کند. فرمود: [بسیار خوب] انجام می‌دهم. سپس برخاست و نماز گزارد، آنگاه دستهایش را به دعا گشود در حالی که من به دعاى او گوش مى کردم، شنیدم که گفت: «پروردگارا! تو را به مقام قرب و منزلت على سوگند مى دهم که على را مشمول عفو و غفران خود سازى!» گفتم: اى فرستاده‌ی خدا! این چه دعایى است؟ فرمود: «مگر کسى هم گرامیتر از تو در پیشگاه الهى هست تا او را شفیع درگاهش نمایم؟»


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) نزول ملائک در شب قدر بر....
۱- امام معصوم است.     ۲- شب زنده داران است.     ۳- اولیاء خاص است

ب)شب جهنی چه شبی است؟
۱- شب نوزدهم ماه مبارک رمضان.     ۲- شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان.      ۳- شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان

ج) مسافرت در ماه رمضان.....
۱- اشکال دارد         ۲- اشکال ندارد       ۳- اگر برای فرار از روزه باشد اشکال دارد

د) یکى از شرائط استجابت دعا.....
۱- اخلاص است.     ۲- لقمه حلال است.         ۳- شریک قرار دادن دیگران است،

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد چهار رقمی(مثل ۴۳۲۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@
تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد