> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۲۱
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان مصادف با بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

« وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ ، لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ
و تو چه دانى که شب قدر چیست؟ شب قدر از هزار ماه بهتر است.

نکته های آیه:
کلمه «قدر» در قرآن، در چند معنا به کار رفته است:
الف) مقام و منزلت. چنانکه مى‌فرماید: «وَ ما قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ» «۱»* آن گونه که باید، مقام و منزلت الهى را نشناختند.
ب) تقدیر و سرنوشت. چنانکه مى‌فرماید: «جِئْتَ عَلى‌ قَدَرٍ یا مُوسى‌» «۲» اى موسى تو بنا بر تقدیر (الهى به این مکان مقدّس) آمده‌اى.
ج) تنگى و سختى. چنانکه مى‌فرماید: وَ مَنْ قُدِرَ عَلَیْهِ رِزْقُهُ‌ ... «۳» کسى که رزق و روزى بر او تنگ و سخت شود ... دو معناى اول در مورد «لَیْلَةِ الْقَدْرِ» مناسب است، زیرا شب قدر، هم شب با منزلتى است و هم شب تقدیر و سرنوشت است. هستى، حساب و کتاب و قدر و اندازه دارد. «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‌ءٍ إِلَّا عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلَّا بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ» «۴» هیچ چیز نیست مگر آنکه خزانه آن نزد ماست و جز به مقدار تعیین شده فرو نمى‌فرستیم. حتّى مقدار نزول باران از آسمان حساب شده است. «وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً بِقَدَرٍ» «۵» نه تنها باران، بلکه هر چیز نزد او اندازه دارد. «وَ کُلُّ شَیْ‌ءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدارٍ» «۶» چنانکه خورشید و ماه، از نظر حجم و وزن و حرکت و مدار آن حساب و کتاب دقیق دارد. و «الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ بِحُسْبانٍ» «۷» خداوند در شب قدر، امور یک سال را تقدیر مى‌کند، چنانکه قرآن در جایى دیگر مى‌فرماید: «فِیها یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ» «۸» در آن شب، هر امر مهمّى، تعیین و تقدیر مى‌شود. بنابراین، شب قدر منحصر به شب نزول قرآن و عصر پیامبر نیست، بلکه در هر رمضان، شب قدرى هست که امور سال آینده تا شب قدر بعدى، اندازه‌گیرى و مقدّر مى‌شود. بیدار بودن شب قدر و احیاى آن با دعا و نماز و قرآن، مورد سفارش پیامبر و اهل بیت آن حضرت بوده است.

پیام های آیه:
۱- براى امور مقدّس، زمان مقدّس انتخاب کنید. «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ»
۲- زمان‌ها یکسان نیست، بعضى زمان‌ها بر بعضى دیگر برترى دارد. «لَیْلَةِ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ»

منابع:
«۱». انعام، ۹۱.
«۲». طه، ۴۰
«۳». طلاق، ۷.
«۴». حجر، ۲۱.
«۵.» مؤمنون، ۱۸.
«۶». رعد، ۸.
«۷». الرّحمن، ۵.
«۸». دخان،
«۹»تفسیر نور، جلد ۱۰ - صفحه ۵۴۶


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

شرح خطبه شعبانیه
باعرض تسلیت روز شهادت امیر مؤمنان صلوات اللّه و سلام علیه به پیشگاه مقدس حضرت صاحب الزمان ارواحنا له الفداه
“قالَ أمیرُ المُؤمِنینَ علیه السلام : فَقُلت: یا رَسولَ اللّه ِوذلِکَ فی سَلامَةٍ مِن دینی؟ فَقال صلی الله علیه و آله وسلم فی سَلامَةٍ مِن دینِکَ” امیرمؤمنان سلام اللّه علیه می فرمایند وقتی پیامبر حوادث را بیان فرمودند سوال کردم یا رسول الله هنگامی که این حادثه مقدمه شهادت من فرامی رسد و محاسن من به خون سرم رنگین خواهد شد، آیا دین من به سلامت است. آیا دین سالم با خود به برزخ می برم یا نه؟ این سوال خیلی محل تفکر و توجه برای ما باید باشد. “وذلِکَ فی سَلامَةٍ مِن دینی؟” آیا در آن هنگام دین من سالم هست؟ آیا دین من دستخوش حوادث نمی شود؟ و پیامبر پاسخ می فرمایند: بله دین شما سالم خواهد بود. “فی سَلامَةٍ مِن دینِکَ.” از اینجا معلوم می شود که حفظ دین مهم ترین وظیفه ماست. بالا تر از حفظ جان، بالاتر از حفظ مال، حفظ آبرو. و هر نوع مالکیتی که ما داریم . هر نوع کمالی که در ما هست، حفظ دین بر همه این کمالات ترجیح دارد. لذا در غرر الحکم از وجود مقدس امیرمؤمنان سلام اللّه علیه داریم که فرمودند: “المُصیبةُ بِالدِّینِ أعظَمُ المَصائبِ.” در دین انسان دچار گرفتاری و مصیبت بشود، بالاترین مصیبت ها را دریافت کرده است. چرا؟ چون از دست دادن دین برابر است با شقاوت و بدبختی و نکبت اخروی و همیشگی. یعنی انسان برای همیشه همه نعمت های خوب را بایداز دست بدهد، اگر دینش را رها کند. بنابراین از این کلام مقدس امام سلام اللّه علیه می فهمیم که حفظ دین مقدم بر همه چیز است.


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از دعای ابوحمزه

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ صَبْراً جَمِیلاً، وَ فَرَجاً قَرِیباً، وَ قَوْلاً صَادِقاً، وَ أَجْراً عَظِیماً، أَسْأَلُکَ یَا رَبِّ مِنَ الْخَیْرِ کُلِّهِ مَا عَلِمْتُ مِنْهُ وَ مَا لَمْ أَعْلَمْ، أَسْأَلُکَ اللَّهُمَّ مِنْ خَیْرِ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ

خدایا از تو صبری زیبنده، و گشایشی نزدیک و گفتاری درست و مزدی بزرگ درخواست می کنم، پروردگارا از خیر تمامش را از تو می خواهم، آنچه را از آن دانسته ام و آنچه را ندانسته ام، خدایا از تو می خواهم بهترین چیزهایی را که بندگان شایسته ات از تو خواستند، درخواست خیر انسان خیر و صلاح خود را تشخیص نمى‌دهد و چه خوب است دعایش این‌گونه باشد که خدایا هرچه خیر است برایم مقدر کن، خیلى از چیزها خیر و به صلاح ماست ولى آن را نمى‌دانیم و چه بسیار چیزهایى را به خیر و صلاح خود مى‌دانیم ولى در آن هلاک ماست خداوند در سورۀ نساء مى‌فرماید: فَعَسىٰ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللّٰهُ فِیهِ خَیْراً کَثِیراً : «چه‌بسا چیزى را خوش ندارید درحالى‌که خداوند براى شما در آن خیر زیادى قرار مى‌دهد.» و در سورۀ بقره مى‌فرماید: وَ عَسىٰ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ عَسىٰ أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَ اللّٰهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لاٰ تَعْلَمُونَ : «چه‌بسا چیزى را خوش نداشته باشید و حال آنکه براى شما خیر است و چه‌بسا چیزى را دوست داشته باشید در حالى که برایتان شرّ است و خداوند مى‌داند و شما نمى‌دانید.»


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام روزه قضا:
۱- اگر به واسطه مرضى روزه رمضان را نگیرد و بعد از رمضان مرض او برطرف شود ولى عذر دیگرى پیدا کند که نتواند تا رمضان بعد قضاى روزه را بگیرد، باید روزه ‏هایى را که نگرفته، قضا نماید. و نیز اگر در ماه رمضان غیر مرض، عذر دیگرى داشته باشد و بعد از رمضان آن عذر برطرف شود و تا رمضان سال بعد به واسطه مرض نتواند روزه بگیرد، روزه‏هایى را که نگرفته، باید قضا کند.
۲- اگر در ماه رمضان به واسطه عذرى روزه نگیرد و بعد از رمضان عذر او برطرف شود و تا رمضان آینده عمدا قضاى روزه را نگیرد، باید روزه را قضا کند و براى هر روز یک مد (تقریبا ۷۵۰ گرم)گندم یا جو و مانند اینها هم به فقیر بدهد.
۳- اگر مرض انسان چند سال طول بکشد، بعد از آن که خوب شد اگر تا رمضان آینده به مقدار قضا وقت داشته باشد، باید قضاى رمضان آخر را بگیرد و براى هر روز از سالهاى پیش یک مد که تقریبا ده سیر است، طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

به جای لطیفه
در حدیثی از آن حضرت آمده است:
«ما زلت مظلوما منذ قبض الله نبیه حتی یوم الناس هذا، و لقد کنت اظلم قبل ظهور الاسلام، من از آن روزی که رسول خدا از دنیا رفته است، همیشه مورد ستم بوده ام، تا امروزی که در آن زندگی می کنیم، حتی قبل از ظهور اسلام کنتُ أری أنّ الوالیَ یَظلِمُ الرَّعیّةَ، فإذا الرّعِیّةُ تَظلِمُ الوالیَ ! من فکر می کردم که والی بر مردم ستم می کند اما اکنون می بینم که مردم بر والی ستم روا می دارند.


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) براى امور مقدّس، زمان مقدّس.....
۱- لحاظ کنید       ۲- انتخاب کنید        ۳- لازم نیست

ب) مهم ترین وظیفه ما:
۱- حفظ دین است.         ۲- شناخت دین است.     ۳- انجام واجبات دین است

ج) خداوند مى‌داند و شما...
  ۱- انجام می دهید.        ۲- گناه می کنید.         ۳- نمى‌دانید

د)مد طعام عبارت است از....
۱- ۷۵۰ گرم     ۲- ۷۵۰ کلیو گرم.         ۳- هیچکدام

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد چهار رقمی(مثل ۴۳۲۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد