> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۱۵
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز پانزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با بیستم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ     توبه،آیه«۱۱۹»
اى کسانى‌که ایمان آورده‌اید! از خدا پروا کنید و با راستگویان باشید.

نکته های آیه:
در روایات شیعه و سنى آمده است که مقصود از «الصَّادِقِینَ»، محمّد صلى الله علیه و آله و آل‌محمّد علیهم السلام مى‌باشند.

پیام های آیه:
۱- دوستى، همنشینى و همراهى با راستگویان، یکى از عوامل تربیت و جلوگیرىِ انسان از انحراف است. «اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»
۲- از رهبران الهى جدا نشویم. «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»
۳- رهبران الهى معصوم هستند، وگرنه خداوند فرمان نمى‌داد با آنان باشید.«کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»
۴- تکامل جامعه در سایه‌ى ایمان، تقوا و اطاعت از رهبر معصوم است. «آمَنُوا، اتَّقُوا، مَعَ الصَّادِقِینَ»
۵-در هر زمان باید معصومى باشد که مسلمانان با او همراه باشند. «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

روز نیمه ماه مبارک رمضان است. این میلاد بزرگ و این عید عزیز تولد کریم اهل البیت حضرت امام حسن مجتبی سلام اللّه علیه را تبریک و تهنیت عرض می کنیم. امروز به مناسبت میلاد آن بزرگوار سخن پیرامون ایشان خواهد بود.
ویژگی های امام حسن مجتبی علیه السلام :
“أَنَّ الْحَسَنَ بْنَ عَلِیٍّ علیه السلام کَانَ إِذَا تَوَضَّأَ ارْتَعَدَتْ مَفَاصِلُهُ وَ اصْفَرَّ لَوْنُهُ فَقِیلَ لَهُ فِی ذَلِکَ فَقَالَ حَقٌّ عَلَى کُلِّ مَنْ وَقَفَ بَیْنَ یَدَیْ رَبِّ الْعَرْشِ أَنْ یَصْفَرَّ لَوْنُهُ وَ تَرْتَعِدَ مَفَاصِلُ”[۱] وقتی حضرت مشغول وضو گرفتن می شدند،که وضو مقدمه نمازاست، مقدمه دعای با خداست، مقدمه رفتن در خانه کبریایی پروردگار متعال، حضرت بدنشان به لرزه می افتاد و رنگ چهره شون زرد می شد. وقتی سوال شد که چرا اینگونه هستید می فرمایند: “حَقٌّ عَلَى کُلِّ مَنْ وَقَفَ بَیْنَ یَدَیْ رَبِّ الْعَرْشِ أَنْ یَصْفَرَّ لَوْنُهُ وَ تَرْتَعِدَ مَفَاصِلُ” کسی که در پیشگاه خدا قرار می گیرد، شایسته است که این گونه بدنش به لرزه بیفتد و رنگ چهره اش عوض بشود. یعنی شدت خوف را در این جا حضرت بیان می فرمایند. یا در باب ورود به مسجد نقل شده که حضرت وقتی به نزدیکی در مسجد می رسیدند ، سر به آسمان بلند می کردند و با خدا این گونه سخن می گفتند: “إِلَهِی ضَیْفُکَ بِبَابِکَ یَا مُحْسِنُ قَدْ أَتَاکَ الْمُسِیءُ فَتَجَاوَزْ عَنْ قَبِیحِ مَا عِنْدِی بِجَمِیلِ مَا عِنْدَکَ یَا کَرِیم”[۲] خدایا مهمان تو در خانه ات آمده، یعنی این باور که مساجد خانه های خدا هستند. هر مسجدی درواقع خانه و بیت الله است. ” یَا مُحْسِنُ قَدْ أَتَاکَ الْمُسِیءُ ” ای خدایی که اهل احسان هستی گنه کار به در خانه تو آمده است. فَتَجَاوَزْ عَنْ قَبِیحِ مَا عِنْدِی بِجَمِیلِ مَا عِنْدَکَ یَا کَرِیم” ای خدای کریم و بزرگوار از زشتی هایی که در نزد این عبد توست به خاطر خوبی های خودت درگذر و او را بیامرز. و فرمود: “إِنْ‏ أَحْسَنَ‏ الْحَسَنِ‏ الْخُلُقُ‏ الْحَسَنُ‏.” [۳] نیکو ترین نیکی ها، اخلاق خوب هست در برخورد با مردم . که امیدواریم خدا توفیق عمل به این حدیث شریف را هم به همه ما کرامت بفرماید.

منابع:
[۱] ، بحار الانوار، ، ج ۴۳، ص ۳۳۹
[۲] بحارالانوار ، ج۴۳، ص۳۳۹۸۶
[۳] خصال ، ج ۱، ص۲۹


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فراز های از دعای ابوحمزه

وَ مَا لِی لا أَبْکِی وَ لا أَدْرِی إِلَى مَا یَکُونُ مَصِیرِی، وَ أَرَى نَفْسِی تُخَادِعُنِی، وَ أَیَّامِی تُخَاتِلُنِی، وَ قَدْ خَفَقَتْ عِنْدَ [فَوْقَ ] رَأْسِی أَجْنِحَةُ الْمَوْتِ....

و مرا چه شده که گریه نکنم، و حال آنکه نمی دانم بازگشت من به جانب چه خواهد بود، من نفسم را می نگرم که با من نیرنگ می بازد، و روزگار را مشاهده می کنم که مرا می فریبد، و حال آنکه بالهای مرگ بالای سرم به حرکت درآمده، پس مرا چه شده که گریه نکنم،


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه


احکام:


۱) آیا مسافرت عمدی در ماه رمضان به قصد افطار و فرار از روزه گرفتن، جایز است؟ ج: مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، و در صورت مسافرت، ولو اینکه براى فرار از روزه باشد، افطار بر او واجب است.

۲) س : بعضی از پزشکان که به مسائل شرعی ملتزم نیستند، بیماران را از روزه گرفتن به دلیل ضرر داشتن منع می‏کنند، آیا گفته این پزشکان حجت است یا خیر؟ ج: اگر پزشک امین نباشد و گفته او هم اطمینان آور نباشد و باعث خوف ضرر نشود، گفته او اعتبارى ندارد و در غیر این صورت نباید روزه بگیرد.

۳) س: مادرم به بیماری شدیدی مبتلاست و پدرم نیز از ضعف جسمانی رنج می‏برد و در عین حال هر دو روزه می‏گیرند که گاهی مشخص است که روزه باعث تشدید بیماری آنها می‏شود، تاکنون نتوانسته‏ام آنها را قانع کنم که لااقل هنگام شدت بیماری روزه نگیرند. خواهشمندیم ما را در مورد حکم روزه آنها راهنمایی فرمایید. ج: ملاک تأثیر روزه در ایجاد بیمارى یا تشدید آن و عدم قدرت بر روزه گرفتن تشخیص خود روزه دار نسبت به خودش است و اگر بداند روزه براى او ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد و در عین حال بخواهد روزه بگیرد، روزه گرفتن براى وى حرام است.

مطابق با فتوای مقام معظم رهبری


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

شخصی به مسجد رفت و در نماز جماعت شرکت کرد.امام جماعت سورە بقره را خواند .آن شخص بر اثر ایستادن زیاد،بسیار خسته شد.بدین جهت نماز را رها کرد و رفت. بعد از چند روز،در مسجدی به نماز جماعت اقتدا کرد.امام قرائت سورە فیل را شروع کرد، وی فورا نمازش را شکست و پا به فرار گذاشت.گفتند: چرا چنین می کنی؟ گفت:آن امام سورە بقره را خواند،ما از پا افتادیم؛وای به حال ما که این امام می خواهد سورە فیل را بخواند!


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف ) منظور از صادقین در آیه ۱۱۹ توبه چه کسانی هستند؟
۱) حضرت محمد و آل محمد علیهم‌السلام.     ۲) انبیاء گذشته.      ۳) مردمان آخر الزمان 

ب) حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام چرا موقع وضو گرفتن ، بدنشان به لرزه می افتاد و تغییر چهره می دادند؟
۱) به خاطر ترس از قیامت.      ۲) به خاطر اینکه در پیشگاه خداوند متعال قرار می‌گرفتند.       ۳) به خاطر اینکه به یاد مردم و معصیت آنها می افتادند.   

ج) مسافرت عمدی در ماه مبارک رمضان..... است.
۱) حرام است.     ۲) اشکال ندارد.     ۳) مکروه است.

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد سه رقمی(مثل ۳۲۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@
تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد