> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۱۴
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز چهاردهم ماه مبارک رمضان مصادف با نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

سعادت دنیا و آخرت
وَ مِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ     بقره،آیه۲۰۱

(اما) بعضى از مردم مى‌گویند: پروردگارا! در دنیا به ما نیکى عطا کن و در آخرت نیز نیکى مرحمت فرما و مارا از عذاب آتش نگهدار.

نکته های آیه:
یکى از راههاى شناخت مردم، آشنایى با آرزوها و دعاهاى آنان است. در این آیه درخواست از خداوند، «حَسَنَةً» است در دنیا و آخرت. دنیا به خودى خود مطلوب است، ولى دنیایى ارزشمند است که حسنه باشد و به آخرت منتهى گردد. امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه فرمود: مقصود خشنودى خدا و بهشت در آخرت و زندگى دنیا و خوش اخلاقى در دنیا مى‌باشد. «۱» در دعاها، هدف‌هاى کلّى مطرح شود و تعیین مصداق به عهده خداوند گذاشته شود. ما از خداوند حسنه و سعادت مى‌خواهیم، ولى در اینکه رشد و صلاح ما در چیست؟ آنرا به عهده‌ى خداوند مى‌گذاریم. چون ما به خاطر محدودیّت‌هاى علمى و عدم آگاهى از آینده و ابعاد روحى خودمان، نمى‌توانیم مصادیق جزئى را تعیین بنمائیم. به همین جهت توصیه شده است از خداوند وسیله کار را نخواهید، خودِ کار را بخواهید. زیرا ممکن است خداوند از وسیله‌ى دیگرى که به فکر و ذهن ما نمى‌آید، کارى را براى ما محقّق سازد. مثلًا از خداوند توفیق زیارت حج را بخواهید، امّا نگویید: خدایا مالى به من بده تا به مکّه بروم. چون خداوند گاهى سبب را به گونه‌اى قرار مى‌دهد که ما فکر آن را نمى‌کردیم.

پیام های آیه:
۱- دنیا و آخرت با هم منافاتى ندارند، به شرط آنکه انسان به دنبال حسنه و نیکى باشد. «فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً»
۲- هر رفاهى مذموم نیست، بلکه زندگانى نیکو، مطلوب نیز هست. «رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً»
۳- دوزخ، حساب جدایى دارد. با اینکه از خداوند نیکى آخرت را مى‌خواهند، ولى براى نجات از آتش، جداگانه دعا مى‌کنند. «۲» «قِنا عَذابَ النَّارِ»

منابع؛
«۱». کافى، ج ۵، ص ۷۱.
«۲»تفسیر نور،جلد ۱ - صفحه ۳۱۶


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

شرح خطبه شعبانیه

مراعات زیردستان :
“ومَن خَفَّفَ فی هذَا الشَّهرِ عَمّا مَلَکَت یَمینُهُ خَفَّفَ اللّه ُ عَنهُ حِسابَهُ”
کسی که در این ماه مبارک نسبت به زیردستان و مستخدمین خودش آسان بگیرد، سخت گیری نکند، به آن ها تخفیف بدهد، با آن ها مدارا کند به خاطر این که روزه هستند، به خاطر این که ماه مبارک رمضان است. خدای متعال در روز قیامت به او تخفیف می دهد و بر او آسان خواهد گرفت. و جمله بعدی: نگه داشتن شر : “ومَن کَفَّ فیهِ شَرَّهُ کَفَّ اللّه ُ فیهِ غَضَبَهُ یَومَ یَلقاهُ” کسی که مراقب باشد در این ماه شرّی از او به مردم نرسد، اطرافیان گرفتار شرّ و ناخشنودی او نشوند، گرفتار آزار و اذیت او نشوند، کسی که چنین مطلبی را مراعات کند، خدای متعال شرّ قیامت را از او برمی دارد و غضبش را از او دور خواهد کرد به هنگام ملاقات با پروردگار. یعنی گرفتار غضب خدا که همان جهنم باشد، نخواهد شد. کسی که در این ماه شررش را از مردم کم کند. مراقب باشد که از او سوئی و زشتی ای نسبت به مردم وارد نشود. اکرام یتیم : “ومَن أکرَمَ فیهِ یَتیما أکرَمَهُ اللّه ُ یَومَ یَلقاهُ “ کسی که در این ایام ماه مبارک، یتیمی را گرامی بدارد و تکریم کند، خدای متعال در روز قیامت آن فرد را تکریم خواهد کرد. این سه عبارت و سه جمله ای که خدمت تان تقدیم کردیم زمانی می تواند برای ما مفهومش بازتر و روشن تر باشد که متوجه باشیم یوم القیامه چه روزی است. قیامت چه مرحله سخت و دردناکی است و چه مشکلاتی را ما در قیامت خواهیم داشت. یعنی برای کسانی این مطلب قابل فهم است که لااقل یک مقداری با آیات کریمه قرآن در باب قیامت آشنا شده باشند. بدانند که قیامت چه حساب و کتاب های سختی دارد. لذا کسی که در این ماه به زیردستانش تخفیف می دهد، یعنی اگر مدیر مؤسسه ای است، اگر رئیس یک کارخانه ای است، اگر عده ای، چند نفری زیر دست او هستند. نسبت به آن ها کم تر سخت گیری می کند. یک مقداری مراعات شان را می کند. نتیجه اش به قیامت برمی گردد. یا اگر مراقب است که شرری از او صادر نشود، برای قیامت است. یا اگر تکریم یتیمی هست، باز برمی گردد به آن جا.


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از ابوحمزه

وَ أَعِنِّی بِالْبُکَاءِ عَلَى نَفْسِی، فَقَدْ أَفْنَیْتُ بِالتَّسْوِیفِ وَ الْآمَالِ عُمُرِی، وَ قَدْ نَزَلْتُ مَنْزِلَةَ الْآیِسِینَ مِنْ خَیْرِی [حَیَاتِی ] ، فَمَنْ یَکُونُ أَسْوَأَ حَالاً مِنِّی إِنْ أَنَا نُقِلْتُ عَلَى مِثْلِ حَالِی إِلَى قَبْرِی، [قَبْرٍ] لَمْ أُمَهِّدْهُ لِرَقْدَتِی، وَ لَمْ أَفْرُشْهُ بِالْعَمَلِ الصَّالِحِ لِضَجْعَتِی...

و بر گریه بر خویشتن مرا یاری ده، من عمرم را به امروز و فردا کردن و آرزوهای باطل نابود ساختم، و اینک به جایگاه ناامیدان از خیر و صلاح فرود آمده ام، پس بدحال تر از من کیست؟ اگر من بر چنین حالی به قبرم وارد شوم، قبری که آن را برای خواب آماده نساخته ام، و برای آرمیدن به کار نیک فرش ننموده ام.


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

چیزهایى که روزه را باطل می‌کند:

آنچه براى روزه‌دار مکروه است عبارتنداز:
۱- ریختن دارو به چشم و سرمه کشیدن، در صورتى که مزه یا بوى آن به حلق برسد.
۲- انجام دادن هرکارى که باعث ضعف مى شود؛ مانند خون گرفتن و حمّام رفتن، بوکردن گیاهان معطر.
۳- خیس کردن لباسى که در بدن دارد.
۴- کشیدن دندان و هرکارى که به واسطه آن از دهان خون بیاید.
۵- مسواک کردن با چوب تَر ۶- کاری که شهوت را به حرکت درآورد.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

سحری تو دستشویی بودم که اذون رو گفتن ... مامانم اومده پشت در میگه: عزیزم اذون و گفتن چیزی نخوری ها .... چی باید بهش میگفتم؟


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) امام صادق علیه السلام حسنه دنیا و اخرت را چه میدانند؟
۱- خشنودى خدا و بهشت در آخرت      ۲- زندگى دنیا و خوش اخلاقى در دنیا           ۳- هردو

ب) پاداش مراعات زیر دستان چیست؟
۱- تخفیف و آسانی در قیامت         ۲- تخفیف و اسانی در دنیا      ۳- هیچکدام     

ج ) مکروهات روزه عبارتند از:
۱- زیاد خوابیدن.     ۲- خیس کردن لباس و بدن      ۳- افطار پیش از نماز مغرب

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد سه رقمی(مثل ۳۲۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@
تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد