> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۱۱
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز یازدهم ماه مبارک رمضان مصادف با شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

« قُلْ ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُکُمْ فَقَدْ کَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ یَکُونُ لِزاماً »      سوره فرقان،آیه «۷۷»
بگو: اگر دعاى شما نباشد، پروردگار من براى شما وزن و ارزشى قائل نیست (زیرا سابقه‌ى خوبى ندارید). شما حقّ را تکذیب کرده‌اید و به زودى کیفر تکذیبتان دامن شما را خواهد گرفت.

نکته های آیه:
کلمه‌ى «عبأ» به معناى وزن و سنگینى است و جمله‌ى‌ «ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی» یعنى خداوند براى شما وزن و ارزشى قائل نیست، مگر در سایه دعا و عبادت شما. خداوند در جای دیگری مى‌فرماید: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» «۱» بشر را براى عبادت آفریدم و در این آیه مى‌فرماید: اگر دعاى انسان نبود، او ارزشى نداشت، بنابراین دعا روح و مغز عبادت است. چنانکه در روایت مى‌خوانیم: «الدعاء مخ العبادة» «۲»

پیام های آیه:
۱- تکذیب دین، باعث سقوط ارزش انسان است. قُلْ ما یَعْبَؤُا بِکُمْ‌ ... فَقَدْ کَذَّبْتُمْ‌
۲- دعا وسیله‌ى تحصیل ارزش‌هاست. ما یَعْبَؤُا بِکُمْ‌ ... لَوْ لا دُعاؤُکُمْ‌
۳- انسان منهاى هدایت و عبادت ناچیز است. ما یَعْبَؤُا بِکُمْ‌ ... لَوْ لا دُعاؤُکُمْ‌
۴- دعوت به حقّ، از شئون ربوبیّت خداوند است. «رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُکُمْ»
۵- محور هستى معنویات است. ما یَعْبَؤُا بِکُمْ‌ ... لَوْ لا دُعاؤُکُمْ‌ زیرا هستى براى انسان آفریده شده است و انسان براى پذیرش‌حقّ و عبادت خداوند.
۶- انسانِ منهاى هدایت وعبادت، در حقیقت انبیا ودستورات آنان را تکذیب نموده است. «لَوْ لا دُعاؤُکُمْ فَقَدْ کَذَّبْتُمْ» «۳»

منابع:
«۱». ذاریات
«۲.» غررالحکم.
«۳» تفسیر نور،جلد ۶ - صفحه ۲۹۰


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

شرح خطبه شعبانیه
“أیُّهَا النّاسُ ، إنَّ أنفُسَکُم مَرهونَةٌ بِأَعمالِکُم، فَفُکّوها بِاستِغفارِکُم...”
ای مردم شما در گرو اعمال خودتان هستید. یعنی گناهانی که انجام داده اید شما را در گرو نگه داشته است، گروگان هستید، خودتان را آزاد کنید در این ماه با استفغفار به درگاه خدا. ” وظُهورَکُم ثَقیلَةٌ مِن أوزارِکُم فَخَفِّفوا عَنها بِطولِ سُجودِکُم ” پشت های شما سنگین شده از بار فروان گناهانتان، با سجده های طولانی این بار را از دوش خودتان خالی کنید. “وَاعلَموا أنَّ اللّه َ ـ تَعالى ذِکرُهُ ـ أقسَمَ بِعِزَّتِهِ ألاّ یُعَذِّبَ المُصَلّینَ وَالسّاجِدینَ ” بدانید که خدای متعال به عزت خویش قسم خورده است که نمازگزاران و سجده کنندگان را عذاب نکند. ” ولا یُرَوِّعَهُم بِالنّارِ یَومَ یَقومُ النّاسُ لِرَبِّ العالَمینَ” و این که در هنگام برپایی همه مردم در نزد پروردگار جهانیان، آن ها را حتی از آتش نترساند. در این فرازی که قرائت شد نکات متعددی هست. اولین بحث این است: که ما باورمان بشود که گناه خطرناک است. باورمان بشود که مخالفت با مولا و رب العالمین عواقب سوئی دارد. بحث دوم این است: که باورمان بشود که بار گناه مان خیلی سنگین است. ما چون حافظه دقیقی نداریم وقتی سخن از گناه می شود حداکثر تا گناهانی که یک هفته و یک ماه پیش انجام داده ایم به ذهن مان خطور می کند. اما اگر بنشینیم و کلاه خودمان را قاضی کنیم، از روزی که بنده به سن بلوغ رسیدم تا الان چند سال گذشته؟ این را ضرب کنم در ۳۶۵ روز سال، بعد فرض کنیم هر روز ده تا گناه داشته باشیم، خیلی هم کم فروشی نکنیم به ملائکه الله، روزی ده تا گناه، یعنی ضرب در عدد ده، یا مثل شما بزرگوارانی که توفیقات تان خوب است روزی یک دونه گناه، ضرب در یک می کنیم، ده برابرش هم نکنیم، عدد ارقام نجومی بسیار بسیار سنگینی می شود و یک گناه اگر بخشیده نشود کافی است برای اینکه انسان را بیچاره کند. پیامبر مهربانی ها، رحمته للعالمین می فرمایند: در این ماه با استغفارتان، خودتان را از این گناهان نجات دهید و بار سنگینی که بر دوش تان گذاشته و شما را خم کرده با سجده های طولانی سبک کنید. تشبیه،تشبیه بسیار زیبایی است. باربری که بارش خیلی خیلی سنگین است و پشتش خمیده، شاید دیگر نتواند سر بلند کند و بار را به زمین بگذارد. باید سر را خم کند تا از روی سرش بار عبور کند و به زمین برسد. یعنی وقتی بار سنگین می شود دیگر توان کمر راست کردن برای کارگر نمی ماند. می فرمایند آنقدر شما بار پشت تان سنگین است، با سجده و با خم کردن سر در پیشگاه خدا، این بار را سبک کنید یعنی به بهانه سجده های طولانی از خدا طلب رحمت و مغفرت و بخشایش داشته باشید، که خب این در واقع یک اعلان خطر است.


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از ابوحمزه

اللَّهُمَّ بِذِمَّةِ الْإِسْلامِ أَتَوَسَّلُ إِلَیْکَ، وَ بِحُرْمَةِ الْقُرْآنِ أَعْتَمِدُ إِلَیْکَ، وَ بِحُبِّی النَّبِیَّ االْأُمِّیَّ الْقُرَشِیَّ الْهَاشِمِیَّ الْعَرَبِیَّ التِّهَامِیَّ الْمَکِّیَّ الْمَدَنِیَّ أَرْجُو الزُّلْفَةَ لَدَیْکَ، فَلا تُوحِشْ اسْتِینَاسَ إِیمَانِی، خدایا به پیمان اسلام به تو توسّل می جویم، و به حرمت قرآن بر تو تکیه می کنم، و به محبّتم نسبت به پیامبر درس ناخوانده قریشی هاشمی عربی تهامی مکی مدنی، همجواری نزد تو را امید می نمایم، پس اُنسِ ایمانی مرا در عرصه وحشت نینداز، تعهد به اسلام و احترام به ارزش قرآن و محبت پیامبر(ص) و آل گرامش،سه وسیله مهم هستند، برای تقرب و نزدیکی به خداوند. اسلام وسیله ارتباط با خداست و قرآن که که کلام الهی است، عامل اعتماد و تکیه بر پروردگار می باشد و محبت پیامبر وسیله دست یافتن به قرب الهی است.


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام نیت روزه:

۱- کسى که می‌خواهد قضاى روزه رمضان را بگیرد، هرگاه تا اذان صبح جنب بماند، اگر چه از روى عمد نباشد، روزه او باطل است.
۲- اگر در روزه واجبى غیر روزه رمضان و قضاى آن، تا اذان صبح جنب بماند، روزه‌اش صحیح است، چه وقت آن معین باشد و چه نباشد.
۳- کسى که مس میت کرده، یعنى جایى از بدن خود را به بدن میت رسانده می‌تواند بدون غسل مس میت روزه بگیرد و اگر در حال روزه هم میت را مس نماید، روزه او باطل نمی‌شود.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

بابام گیر داده میگه نمی خوام روزه بگیری !!! اخه چرا؟
میگه اینجوری که تو سحری و افطاری میخوری حساب کردم کفارشو بدم کمتر در می آد!!


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) جمله‌ى‌ «ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی» یعنى خداوند براى شما وزن و ارزشى قائل نیست، مگر در ...
۱- سحرخیزی ۲- سایه دعا و عبادت ۳-در سایه قرآن

ب) خدای متعال به عزت خویش قسم خورده است که....
۱- روزه بگیران را عذاب نکند. ۲- سجده کنندگان را عذاب نکند ۳ - نمازگزاران و سجده کنندگان را عذاب نکند.

ج) سه عامل تقرب به خداوند عبارتند از:
۱- تعهد به اسلام و احترام به ارزش قرآن و محبت پیامبر(ص) و آل گرامش ۲-تعهد به اسلام و قرائت قرآن و محبت پیامبر(ص) و آل گرامش ۳- تعهد به اسلام و محبت پیامبرو اهل بیت

د) روزه دار... ۱- نمی تواند مس میت کند. ۲- می تواند مس میت کند. ۳- کراهت دارد.

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد دورقمی (مثل ۳۱۱۲) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@


تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد