> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۹
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز نهم ماه مبارک رمضان مصادف با چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

«وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ ».             سوره اعراف،آیه«۲۰۴»
و هر گاه قرآن خوانده شود، به آن گوش دهید و ساکت شوید (تا بشنوید)، باشد که مورد رحمت قرار گیرید.

نکته های آیه:
کلمه‌ى «انصات»، به معناى ساکت شدن، براى گوش دادن است. این آیه مى‌گوید: هنگام تلاوت قرآن، از روى ادب سکوت کرده و آیات آن را گوش دهید. البتّه سکوتِ واجب، تنها در زمانى است که امام‌جماعت مشغول خواندن حمد و سوره نماز باشد که باید مأمومین ساکت باشند و در بقیّه موارد مستحب و نشانه‌ى ادب است. اگر فرمان سکوت هم نبود، خرد و ادب اقتضا مى‌کرد که در برابر کلام خالق، سکوت کنیم. امام باقر علیه السلام فرمودند: قاریان قرآن سه گروه هستند: گروهى قرآن را وسیله‌ى کسب و کار و معاش خود دانسته، خود را بر مردم تحمیل مى‌کنند، گروهى تنها قرآن را به زبان دارند و درعمل، احکامش را رعایت نمى‌کنند و گروهى که قرآن را تلاوت کرده و دواى درد خود مى‌دانند و همواره با آن مأنوسند، خداوند به واسطه‌ى این افراد عذاب را دفع کرده و به خاطر آنان باران نازل مى‌کند و اینان افرادى نادر هستند. «اعزّ من الکبریت الاحمر».

پیام های آیه:
۱- از سوى هرکس که قرآن تلاوت شود، باید سکوت کرده، به آن گوش بسپاریم.«وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَه»
۲- سکوت و گوش کردن به قرآن، زمینه‌ى برخوردارى از رحمت الهى است.«لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

شرح خطبه شعبانیه

“وَارفَعوا إلَیهِ أیدِیَکُم بِالدُّعاءِ فی أوقاتِ صَلَواتِکُم ؛ فَإِنَّها أفضَلُ السّاعاتِ ، یَنظُرُ اللّه ُ عز و جل فیها بِالرَّحمَةِ إلى عِبادِهِ ،یُجیبُهُم إذا ناجَوهُ ، ویُلَبّیهِم إذا نادَوهُ ویَستَجیبُ لَهُم إذا دَعَوهُ .”
در هنگام نمازهایتان دست به دعا بردارید که آن هنگام زیباترین و پر ارزش ترین و پر ارج ترین ساعات عمر شماست. یعنی در ماه رمضان توجه به دعا بیشتر از بقیه ماه ها داشته باشید، در این ایامی که دست به دعا برمی دارید، هنگام نماز خداوند متعال به نظر رحمت به شما نگاه می کند، به بندگانش توجه می کند. وقتی با او نجوا می کنند، جواب آنها را می دهد. یعنی وقتی آهسته و در دل با خداوند راز و رمز بیان می کنند، وقتی خدا را می خوانند، خدای متعال آنها را پاسخگویی می کند: “ویُلَبّیهِم إذا نادَوهُ.” وقتی یا الله می گویند، خداوند به آنها جواب لبیک می دهد و وقتی از او تقاضایی می کنند خدا به آنها عطا می فرماید. وقتی گدایی در خانه او را می کنند، خداوند عطا می فرماید و وقتی دعا می کنند خداوند دعا را به استجابت می رساند. خب در اینجا چند نکته هست که باید به آن ها توجه بشود: دراین فرازی که قرائت شد محور اصلی اش بحث دعاست. نسبت به دعا توصیه های فراوانی به ما شده است. به تعبیر آیه ۷۷ سوره مبارکه فرقان: ” قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَ‌بِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ” خدا می فرماید: به این امت بگو رسول ما که اگر دعا کردن شما نباشد خدا هیچگونه توجهی به سوی شما نخواهد کرد. یعنی شرط لطف خدا، شرط عطای خدا، شرط عنایات پروردگاری و الطاف ربوبی، این است که ما در مسیر دعا کردن قرار بگیریم. خودمان را در مسیر دعا قرار بدیم. فرمایش رسول مکرم اسلام یک مقدار بحث را ساده تر می کند که می فرمایند: “الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَةِ ، ولا یَهلِکُ مَعَ الدُّعاءِ أحَدٌ”[۱] دعا مغز عبادت است. چرا چون اصلاً نزول قرآن برای چه هدفی است؟ برای اینکه ما عبد خدا باشیم: “وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ،”[۲] انبیاء آمده اند که ما را به سوی عبادت بکشانند. به فرمایش پیامبر مغز همه عبادات در دعا کردن است. چرا؟ چون عبودیت یعنی ذلت و خواری و خاکساری در مقابل خالق، یعنی تواضع و فروتنی و سرپایین انداختن در مقابل رزاق و خالق خودمان. خب این حال در دعا بیشتر از بقیه جاها ایجاد می شود. لذا گاهی اوقات در بعضی از تعابیر زیبای روایی ما فرموده اند اگر می خواهید خدا با شما سخن بگوید قرآن تلاوت کنید و اگر می خواهید شما با خدا حرف بزنید دعا بخوانید. این دو مکمل هم دیگر هستند. به هر حال “الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَةِ” مغز عبادت دعا کردن به درگاه خدای متعال است. آنچه از مجموعه روایات اهل بیت علیهم السلام بر می آید این است که بالاترین خواسته ای که می توان داشت دعای بر فرج حضرت بقیه الله ارواحنا فداه وسلامتی وجود مقدس آن حضرت و تداوم عمر و حکومت و دولت کریمه آن بزرگوار است.
منابع: 
[۱] بحار الأنوار: ج ۹۳ ص ۳۰۰
[۲] سوره ذاریات / آیه۵۶


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از دعای ابوحمزه
إِلَهِی لَمْ أَعْصِکَ حِینَ عَصَیْتُکَ وَ أَنَا بِرُبُوبِیَّتِکَ جَاحِدٌ، وَ لا بِأَمْرِکَ مُسْتَخِفٌّ، وَ لا لِعُقُوبَتِکَ مُتَعَرِّضٌ، وَ لا لِوَعِیدِکَ مُتَهَاوِنٌ، لَکِنْ خَطِیئَةٌ عَرَضَتْ وَ سَوَّلَتْ لِی نَفْسِی، وَ غَلَبَنِی هَوَایَ...
خدایا، آنگاه که نافرمانی کردم نافرمانی ات نکردم چنان که منکر پروردگاری ات باشم، و نه چنان که سبک شمارنده فرمانت باشم، و نه با گستاخی در معرض کیفرت قرار گیرم، و نه تهدیدت را ناچیز شمارم، ولی خطایی بود که بر من عارض شد و نفسم آن را برایم آراست. تسویل و تزیین نفس نفس انسان به هر چه علاقه شدید داشته باشد،آن را زینت و زیور می دهد و حتی بد و زشت را خوب جلوه میدهد.یکی از راههایی که شیطان، انسان های ضعیف الایمان را به دام می اندازد، همین زینت دادن اعمال زشت است. قرآن در این باره از قول شیطان، می فرماید: قالَ رَبِّ بِما أَغْوَیْتَنِی لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ «۳۹» إِلَّا عِبادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ حجر،آیات۳۹ و «۴۰» (ابلیس) گفت: پروردگارا! به سبب آنکه مرا گمراه ساختى، من هم در زمین (بدى‌ها را) برایشان مى‌آرایم و همه را فریب خواهم داد.مگر بندگان اخلاص‌مند (و برگزیده تو را) از میان آنان. از نمونه های عملی این کار می توان به قتل هابیل توسط قابیل، به چاه انداخته شدن حضرت یوسف توسط برادران و گوساله سامری برای قوم بنی اسرائل اشاره کرد.از این روی امام سجاد(ع) در این فراز از دعا می فرماید: من منکر خدا و عذاب او نیستم،بلکه نفس فریبکارم با تزیین و تسویلش مرا به مخالفت با تو کشانید و هوای نفس بر من غالب شد.


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام نیت روزه:

باقى ماندن بر جنابت و حیض تا اذان صبح:
۱- اگر جنب عمداً، تا اذان صبح غسل نکند یا اگر وظیفه او تیمم است عمدا تیمم ننماید، روزه‏اش باطل است.
۲- کسى که جنب است و می‌خواهد روزه واجبى بگیرد که مثل روزه‌ی رمضان وقت آن معین است، چنانچه عمدا غسل نکند تا وقت تنگ شود، می‌تواند با تیمم روزه بگیرد و صحیح است.
۳- کسى که در شب ماه رمضان جنب است و می‌داند که اگر بخوابد تا صبح بیدار نمی‌شود، نباید بخوابد و چنانچه بخوابد و تا صبح بیدار نشود روزه‏اش باطل است و قضا و کفاره بر او واجب می‌شود.
۴- هرگاه جنب در شب ماه رمضان بخوابد و بیدار شود، اگر احتمال بدهد که اگر دوباره بخوابد براى غسل بیدار می‌شود، می‌تواند بخوابد.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

بنده خدایی روزه نمی گرفت ولی مرتب سحری می خورد و افطاری هم منزل اقوام ودو ستان می رفت.
بهش گفتن تو که روزه نمی گیری، چرا این ادا و اطوار ها را در می آری ؟؟؟ گفت :درسته که ما روزه نمی گیریم .... ولی دیگه اینقدر هم کافر نیستیم که اگه واسه افطاری جایی دعوت شدیم نریم و سحری هم نخوریم!!!


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) سکوت واجب هنگام تلاوت قرآن عبارت است....
۱- سوره های واجب قرآن. ۲- مامومین هنگام قرائت امام جماعت ۳- هنگام شنیدن قرآن

ب) اگر می خواهید شما با خدا حرف بزنید.....
۱- ذکر بخوانید. ۲- قران بخوانید. ۳- دعا بخوانید.

ج) نفس انسان به هر چه علاقه شدید داشته باشد...
۱- آن را زینت و زیور می دهد ۲- به آن عشق می ورزد. ۳- به آن تمایل پیدا می کند.

د-هرگاه جنب در شب ماه رمضان بخوابد و بیدار شود، اگر احتمال بدهد که اگر دوباره بخوابد براى غسل بیدار می‌شود....
۱- می‌تواند بیدار بماند. ۲- بخوابد. ۳- همان موقع نیت روزه فردا بکند.

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد دورقمی (مثل ۳۱۱۲) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@

تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد