> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۶
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز ششم ماه مبارک رمضان مصادف با یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

نسخه شفا بخش
« وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ لا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَساراً»          سوره اسری،آیه «۸۲»
و آنچه از قرآن فرو مى‌فرستیم، مایه‌ى شفا (ى دل) و رحمتى براى مؤمنان است و ستمگران را جز خسران نمى‌افزاید.

نکته های آیه:
با آنکه قرآن براى هدایتِ همه است؛ «هُدىً لِلنَّاسِ» «۱» ولى تنها کسانى از این نور بهره مى‌برند که پنجره‌ى روح خود را به سوى آن باز کنند و لجاجت و عناد را کنار گذاشته، با روحى سالم به سراغ قرآن روند؛ «هُدىً لِلْمُتَّقِینَ» «۲» و لذا لجوجانِ بیماردل را جز خسارت نمى‌افزاید. مانند باران که وقتى بر مردارى ببارد، بوى تعفّن برخیزد، هر چند باران زلال و پاک است. استدلال قرآن، رکود فکرى را شفا مى‌دهد؛ موعظه‌ى قرآن، قساوت را درمان مى‌کند؛ تاریخ قرآن تحیّر را برطرف مى‌سازد؛ زیبایى آهنگ و فصاحتش روح فرارى را جذب مى‌کند؛ قوانین و احکامش عادات خرافى را ریشه کن مى‌سازد؛ تلاوت و تدبر در آن، بیمارى غفلت را شفا مى‌بخشد؛ تبرّک به آن، امراض جسمى را شفا مى‌دهد و رهنمودهاى آن، تاریکى‌ها را روشن مى‌کند. شفاى قرآن با شفاى داروهاى مادّى تفاوت‌هاى زیادى دارد. داروى قرآن، ضررى را به دنبال ندارد، کهنه نمى‌شود و تاریخ مصرف ندارد. شفا یافته‌ى قرآن عامل شفاى دیگران مى‌شود. در نسخه‌ى شفاى قرآن اشتباه نیست، همیشه و در اختیار همه است، طبیب این دارو، هم ما را مى‌شناسد، هم دوستمان دارد و هم نتیجه‌ى نسخه‌اش ابدى است، نسخه و داروى او هم مشابه ندارد. حضرت على علیه السلام مى‌فرماید: «فان القرآن شفاء من اکبر داء و هوالکفر و النفاق و الغى و الضلال» «۳»، قرآن درمان بزرگ‌ترین دردهاست که کفر و نفاق و گمراهى باشد. خداوند رحمت را بر خود لازم نموده است: «کَتَبَ عَلى‌ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» «۴» و پیامبرش را براى جهانیان، رحمت قرار داده است، «رَحْمَةً لِلْعالَمِینَ» «۵» هم امّتش نسبت به هم رحمت دارند، «رُحَماءُ بَیْنَهُمْ» «۶» و هم کتابش رحمت است. «شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ»

پیام های آیه :
 ۱- چون قرآن از جانب خدایى است که خالق بشر و فطرتِ اوست، قوانین آن نیز با فطرت مطابق و نجات دهنده‌ى اوست. «شِفاءٌ»
۲- آنچه از سوى خداى رحمان و رحیم باشد، رحمت است. «رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ»
۳- چون کافران به اوامر و نواهى قرآن عمل نمى‌کنند، نزول هر دستور، جرمشان را بیشتر و خسارتشان را افزون‌تر مى‌سازد. «لا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَساراً» «۷»

منابع:
«۱». بقره، ۱۸۵.
«۲». بقره،۲
«۳». نهج‌البلاغه، خطبه ۱۷۶
«۴». انعام، ۱۲.
«۵». انبیاء، ۱۰۷
«۶». فتح، ۲۹.
«۷». تفسیر نور(۱۰جلدى)، ج‌۵، ص: ۱۱۱


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

خطبه شعبانیه
این قسمت از خطابه شریفه شعبانیه پیامبراعظم صلی الله علیه آله و سلم چهار پیام برای ما دارد:
پیام اول: ” وتَصَدَّقوا عَلى فُقَرائِکُم ومَساکینِکُم” در این ماه نسبت به صدقه دادن به فقرا و مساکین تلاش بیشتری داشته باشیم.در تمام ایام سال این وظیفه برای یک مسلمان هست. برای یک محب اهل بیت وظیفه همه سال است که نسبت به فقرا و مساکین بی تفاوت نباشد. اما در ماه خاص گویا یک ثواب های ویژه ای برای این مستحب نهفته است. لذا در این فراز حضرت امر می فرمایند که به فقرا و مساکین تان صدقه برسانید.
پیام دوم :“ووَقِّروا کِبارَکُم” بزرگتر های خودتون را احترام کنید، حرمت نگه دارید، یکی از چیزهایی که متاسفانه در فرهنگ این دهه های اخیر ما یک مقدار دارد کم رنگ می شود، بزرگ داشت افراد مسن تر هست. ما خاطرمون هست که در قدیم که ما جوان تر از حالا بودیم وقتی پیرمردی، فرد سالخورده ای، وارد اتوبوس می شد خیلی ها به احترام او قیام می کردند از روی صندلی که جای خودشون رو به او بدهند. حداقل چندین نفر در واقع داوطلب بودند که آن پیرمرد را ،آن فرد مسن را، آن فرد کهن سال را، به جای خودشان بنشانند که او اذیت نشود. این ریش سفیدی که حالا وارد اتوبوس شده است. اما الان در محیط هایی مثل مترو و اتوبوس می بینیم که از این خبرها کم پیدا میشه. نه اینکه نباشد اما نسبت به قبل دارد کمرنگ می شود این کار و این فراموشی حق بزرگ تر هاست. گرامی بدارید بزرگ تر هایتان را. نه تنها در اتوبوس و مترو، در مجالس یاد اهل بیت در مجالس ذکر اهل بیت علیهم السلام. خب طبیعتاً یک تعداد خاصی می تونن اطراف مجلس بنشینند و به دیوار تکیه بدهند، بقیه باید وسط مجلس بنشینند. بارها می بینیم که افراد مسنی وارد می شوند و کسی احترامی نمی کند که جا خالی کند از جوان تر ها که اطراف هستند و کنار دیوار و پشتی یا روی صندلی نشسته اند و احساس راحتی دارند این جای خودشان را به فرد مسن تر بدهند.
پیام سوم: “وَارحَموا صِغارَکُم “ نسبت به کوچکتر های خودتان مهربان باشید. اگر همین امری که پیامبر فرمودند را ما اطاعت کنیم، قطعاً در تعلیم و تربیت نوباوگان و نوجوانان و نونهالان جامعه نقش بسیار مهمی خواهد داشت. به خصوص در مجامع مذهبی ما مثل حسینیه ها، مساجد، مجالس جشن و عزای اهل بیت علیهم السلام. اگر این حالت مهربانی با کوچکتر ها رعایت بشود، در واقع حق بچه ها در حد خوشان رعایت کنیم ما بزرگتر ها، قطعاً باعث خوش بینی آن ها نسبت به محیط های دینی خواهد بود.
و چهارمین و آخرین فرمان در این فرازی از خطبه شعبانیه که امروز می خواهیم اشاره کنیم :
پیام چهارم: “وصِلوا أرحامَکُم” نسبت به فامیل و بستگان و رحم های خودتان ،کسانی که رحم مشترک دارید از جهت زاد ولد به آن ها سری بزنید و صله ارحام انجام بدهید. که این جا هم می دانید منظور از صله ارحام صرفاً فقط احوال پرسی کردن نیست.که بگویید خب ما می نشینیم پای تلفن، چند تا تلفن هزینه می کنیم، یک صله ارحام کامل از تمام فامیل انجام شد. به دایی و عمو و عمه و خاله به همه زنگ زدیم و احوال همه رو پرسیدی و دیگه مشکل تمام. این حداقل است، نه منظور از صله ارحام این است که به هم برسید. به مشکلات هم برسید. گرفتاری های هم رو حل کنید. گره از کار همدیگر بگشاییم و در این جا دقت داشته باشیم که در آیاتی که در بحث صله ارحام داریم بر مبنای حدیث شریف : ” انا و علی ابوا هذه الامة” مهمترین و بالاترین صله رحم ما، صله با امام زمان ارواحنا فداه است. یعنی به یاد صاحب الزمان بودن. به یاد اجداد طاهرین آن بزرگوار بودن. برای آنها هدیه فرستادن و چه هدیه ای بهتر و بالاتر از خدمت گذاری به آستان مقدس آن بزرگواران، که امیدواریم خداوند متعال توفیق این خدمت گذاری را به عنوان صله ارحام نسبت به صاحب الزمان ارواحنا فداه و اجداد طاهرینشان به همه ما کرامت بفرماید. ان شاالله.


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از ابوحمزه ( سرانجام نیک)
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاخْتِمْ لی بِخَیر وَاکْفِنی ما اَهَمَّنی مِنْ اَمْرِ دُنْیای وَآخِرَتی... 
خدایا درود فرست بر محمد و آل محمدو کارم را ختم به خیر کن و کفایت کن آنچه اندیشه‌ام را به خود مشغول کرده از کار دنیا و آخرتم...
انسان هر تلاشی که می کند و زحمتی که می کشد و تلخ و شیرینی روز گار را که می چشد،همواره خواهان این است که سر انجام او سعادت و خوشبختی باشد. اما خوشبختی و سرانجام نیک و عاقبت به خیری چیست؟ قرآن و اهل بیت علیهم السلام خوشبختی و عاقبت به خیری را این گونه ترسیم می نمایند:
۱- قلب سلیم یَوْمَ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ شعرا،«۸۹» و روزى که همه مبعوث مى‌شوند، مرا خوار مگردان. روزى که مال و فرزندان براى انسان نفعى ندارند. مگر کسى که با روح و قلب پاک به سوى خدا آید.
۲- بهشتی شدن لا یَسْتَوِی أَصْحابُ النَّارِ وَ أَصْحابُ الْجَنَّةِ أَصْحابُ الْجَنَّةِ هُمُ الْفائِزُونَ حشر،«۲۰» اهل آتش و اهل بهشت یکسان نیستند، اهل بهشت همان رستگارانند.
۳- توبه خالصانه امام سجاد (ع) در دعای یازدهم صحیفه می فرماید:خدایا چنین مقرر فرما که آخر و خاتمه اعمال ما توبه مقبول باشد .
۴- شهادت در راه خدا امام صادق(ع) می فرمایند: کسی که در راه خدا کشته شد، خداوند هیچ گناهی را به رخ او نمی کشد.«وسائل الشیعه،ج۹،ص۱۱


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام نیت روزه:

رساندن غبار غلیظ به حلق:
۱- رساندن غبار غلیظ به حلق روزه را باطل می‌کند، چه غبار چیزى باشد که خوردن آن حلال است، مثل آرد، یا غبار چیزى باشد که خوردن آن حرام است.
۲- اگر به واسطه باد، غبار غلیظی پیدا شود و انسان با این که متوجه است مواظبت نکند و به حلق برسد، روزه اش باطل می‌شود.
۳- اگر روزه دار مواظبت نکند و غبار یا بخار یا دود و مانند اینها داخل حلق شود، چنانچه یقین داشته که به حلق نمی‌رسیده روزه‏اش صحیح است.
۴- اگر فراموش کند که روزه است و مواظبت نکند یا بی‌اختیار غبار و مانند آن به حلق او برسد روزه‏اش باطل نمی‌شود و چنانچه ممکن است باید آن را بیرون آورد.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

بنده خدای روستایی روزه نمی گرفت. بش گفتن: چرا روزه نمی گیری؟ گفت: قرآن میگه «شهر رمضان» نگفته روستا رمضان!!!


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) قرآن درمان بزرگ‌ترین دردهاست که عبارتند از:
۱- کفر و شرک    ۲- شرک و نفاق.         ۳- کفر و نفاق و گمراهى

ب) چهار پیام خطبه شعبانیه عبارتند از:
۱- احترام به بزرگترها، رحم به کوچکتر ها،صدقه و صله رحم       ۲- پرداخت خمس، احترام به کوچک و بزرگ و صله رحم            ۳- احترام به پیامبر و اهل بیت، صدقه به فقرا،صله رحم

ج) وسائل عاقبت به خیری عبارتند از :
۱- توبه خالص.      ۲- شهادت در راه خدا        ۳- ۱و۲

د) رساندن غبار غلیظ به حلق روزه را....
۱- باطل نمی کند      ۲- بی ارزش می کند       ۳-باطل می‌کند

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد چهار رقمی (مثل ۲۳۴۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@
تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد