> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۵
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز پنجم ماه مبارک رمضان مصادف با دهم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی

«أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیامِ الرَّفَثُ إِلى‌ نِسائِکُمْ هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ عَلِمَ اللَّهُ أَنَّکُمْ کُنْتُمْ تَخْتانُونَ أَنْفُسَکُمْ فَتابَ عَلَیْکُمْ وَ عَفا عَنْکُمْ فَالْآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَ ابْتَغُوا ما کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ وَ کُلُوا وَ اشْرَبُوا حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیامَ إِلَى اللَّیْلِ وَ لا تُبَاشِرُوهُنَّ وَ أَنْتُمْ عاکِفُونَ فِی الْمَساجِدِ تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ فَلا تَقْرَبُوها کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ آیاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ‌» ‌‌      بقره ، آیه ۱۸۷

در شب‌هاى روزه (ماه رمضان)، آمیزش با همسرانتان براى شما حلال شد، آنها براى شما (همچون) لباسند و شما براى آنها (همچون) لباس. خداوند مى‌دانست که شما به خود خیانت مى‌کردید (وآمیزش را که ممنوع بود، بعضاً انجام مى‌دادید) پس توبه شما را پذیرفت و از شما درگذشت. اکنون (مى‌توانید) با آنها هم بستر شوید و آنچه را خداوند بر شما مقرّر فرموده، طلب کنید. و بخورید و بیاشامید تا رشته سفید از رشته سیاه (شب) براى شما آشکار گردد. سپس روزه را تا شب به اتمام رسانید. و در حالى که معتکف در مساجد هستید، با زنان آمیزش نکنید. این حدود واحکام الهى است پس (به قصد تجاوز وگناه) به آن نزدیک نشوید. خداوند این چنین آیات خود را براى مردم، روشن مى‌سازد، باشد که پرهیزگار گردند.

نکته های آیه:

در آغاز اسلام، در شب و روز ماه رمضان، آمیزش با همسر ممنوع بود و همچنین در ساعت معیّنى از شب مى‌توانستند افطار کنند و اگر روزه‌دار خوابش مى‌گرفت بعد از بیدارى حقّ غذا خوردن نداشت. برخى مسلمانان علیرغم ممنوع بودن آمیزش جنسى این کار را انجام مى‌دادند، ولى برخى دیگر با وجود زحمت و سختى، از خوردن در شب بعد از بیدارى خوددارى مى‌کردند. یکى از یاران پیامبر به نام مطعم‌بن جبیر هنگام افطار به علّت دیرحاضر شدن غذا خوابش برد، وقتى بیدار شد گفت: من دیگر حقّ غذا خوردن ندارم و فردا را بدون غذا روزه گرفت و براى کندن خندق اطراف مدینه حاضر شد. در بین کار به علّت شدّت ضعف از حال رفت و بیهوش شد. پیامبر صلى الله علیه و آله بسیار متأثّر شد و این آیه نازل گردید که غذا خوردن تا طلوع فجر آزاد است و آمیزش با همسران در شب‌هاى ماه رمضان مانع ندارد. در تشبیه همسر به لباس، نکات و لطایف بسیارى نهفته است:
*لباس باید در طرح و رنگ و جنس مناسب انسان باشد، همسر نیز باید کفو انسان و متناسب با فکر و فرهنگ و شخصیّت انسان باشد.
*لباس مایه‌ى زینت و آرامش است، همسر وفرزند نیز مایه‌ى زینت و آرامش خانواده‌اند.
*لباس عیوب انسان را مى‌پوشاند، هریک از زن و مرد نیز باید عیوب و نارسایى‌هاى یکدیگر را بپوشانند.
*لباس انسان را از سرما و گرما حفظ مى‌کند، وجود همسر نیز کانون خانواده را گرم و زندگى را از سردى مى‌رهاند.
*دورى از لباس، مایه‌ى رسوایى است، دورى از ازدواج و همسر نیز گاهى سبب انحراف و رسوایى انسان مى‌گردد.
*در هواى سرد لباس ضخیم و در هواى گرم لباس نازک استفاده مى‌شود، هر یک از دو همسر نیز باید اخلاق و رفتار خود را متناسب با نیاز روحى طرف مقابل تنظیم کند؛ اگر مرد عصبانى است، زن با لطافت با او برخورد کند و اگر زن خسته است، مرد با او مدارا کند.
*انسان باید لباس خود را از آلودگى حفظ کند، هر یک از دو همسر نیز باید دیگرى را از آلوده شدن به گناه حفظ نماید.

پیام های آیه:
۱- تخفیف وآسان‌گیرى در احکام، از ویژگى‌هاى دین اسلام است. «أُحِلَّ لَکُمْ»
۲- رعایت ادب در سخن، از ویژگى‌هاى قرآن است. «رفث» به معناى سخن گفتن پیرامون مسائل زناشویى است که در آیه به کنایه از آمیزش آمده است.
۳- اسلام به نیازهاى طبیعى توجّه کامل دارد. «الرَّفَثُ إِلى‌ نِسائِکُمْ»
۴- نیاز زن و مرد به یکدیگر، دو طرفه است و هریک براى پوشش نیازهاى طبیعى خود به دیگرى نیازمند است. «هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ»
۵- خداوند از جزئیات کارهاى انسان آگاه است. «عَلِمَ اللَّهُ أَنَّکُم تَخْتانُونَ أَنْفُسَکُمْ»
۶- ترک فرمان خدا، خیانت و ظلمى است به خود ما. «تَخْتانُونَ أَنْفُسَکُمْ»
۷- حتّى آمیزش جنسى باید هدفدار باشد. «وَ ابْتَغُوا ما کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ»
۸- معیار احکام اسلامى، معیارهاى عمومى، طبیعى و ساده است. پیدا شدن سپیده‌ى صبح یا تاریکى شب را، هرکس در هر کجا باشد مى‌تواند بفهمد.«یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ»
۹- نقش زمان‌بندى را در عبادات فراموش نکنیم. «أَتِمُّوا الصِّیامَ إِلَى اللَّیْلِ»
۱۰- تقوا، فلسفه‌ى احکام الهى است. روزه براى تقواست، آمیزش جنسى مشروع نیز براى تقواست. «لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ»
۱۱- عمل به دستورات الهى، بستر رشد و تقوا مى‌باشد.


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

خطبه شعبانیه
پنجمین جمله از عبارات خطبه عظیم شعبانیه از فرمایشات رسول معظم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم این بود که:
“فَاسأَلُوا اللّه َ رَبَّکُم بِنِیّاتٍ صادِقَةٍ وقُلوبٍ طاهِرَةٍ أن یُوَفِّقَکُم لِصِیامِهِ وتِلاوَةِ کِتابِهِ”
در این ماه مبارک رمضان ماهی که نفس کشیدن شما تسبیح و خوابیدن شما عبادت است چه از خدا بخواهیم؟ خود اینکه انسان در مقابل یک بزرگی که قرار می گیرد متوجه باشد که چه خواهشی را بر زبان بیاورد، خود این یک نعمتی است و در همین جا ما نیاز به راهنما داریم. یکی از دلایل نیاز ما به انبیاء همین است که راه سخن گفتن با خدا را به ما بیاموزند. پیامبر می فرمایند: در این ماه عظیم از خدا با نیت پاک و قلب پاکیزه دو تقاضا داشته باشید: ۱ . توفیق بر انجام روزه ۲. توفیق بر تلاوت کتاب الله مجید، قرآن کریم. خب اولین مطلب این است که در دعا کردن نیت صادق باشد و قلب پاکیزه و طاهر باشد. صداقت در نیت و در درخواست و گدایی کردن در خانه خدا به عنوان اولین شرط در این جا مطرح است . پاک بودن و صداقت در نیت و قلب پاکیزه اعتقاد به این مطلب در گدایی در خانه خدا بسیار تاثیرگذار است. این اعتقاد سبب می شود که گدا خیلی با سماجت و با اعتقاد به دریافت پاسخ و جواب در خانه خدا را در بزند. پس قلب پاکیزه و نیت، نیت صادقانه . چه بخواهیم؟ ” أن یُوَفِّقَکُم لِصِیامِهِ” خدا به شما توفیق روزه داری عطا کند. بحث توفیق روزه داری هم بحث بسیار بسیار مهمی است. شیطان در این وسط بیکار نیست، شیطان برای ما بهانه درست می کند که ما خودمون رو از روزه محروم کنیم .مراقب باشیم تا جایی که امکان داره، اون مقداری که وظیفه شرعی ماست بهانه های شیطانی بر ما مسلط نشود. البته عرض کردم بیمارانی هستند که اصلا تکلیف شرعی شون نگرفتن روزه است. یک وقت مطلب اشتباه نشود. اما اینکه آیا من تشنه می شوم، من خسته می شوم. من وقتی روزه می گیرم اخلاقم یه خورده بد می شود، وقتی روزه می گیرم چشم هام یک مقدار کم سو می شود، این ها چیزهایی هست که از خودمان می تراشیم . گاهی اوقات معده ام می سوزد، گاهی اوقات این جوری می شم و….. اگر واقعاً دستور پزشک بر نگرفتن است و پزشک متخصص متدین به شما گفته است نگیرید خب نباید بگیرید و الا خود مون را از روزه محروم نکنیم. به یاد داشته باشیم که مولایمان صاحب الزمان ارواحنا فداه قطعاً از روزه داران ماه رمضان هستند و چه نیکو ست چه زیباست که خدمت گذار خودش رو با اربابش هم رنگ کند، هم گام کند. لذا به عنوان همگامی با صاحب الزمان ارواحنا فداه توفیق روزه رو از دست ندهیم . ” وتِلاوَةِ کِتابِهِ” و قرآن خواندن رو در این ماه توفیقش را از خدا بطلبیم. خدا به ما توفیق بدهد خواندن قرآن را و چه زیباست که وقتی میخواهیم قرآن را شروع کنیم برای ابتدای تلاوت قرآن، انتهای تلاوت قرآن و در حین تلاوت به یاد بیاوریم آن تالی قرآن را، تلاوت گر حقیقی قرآن را ،که زیباترین تلاوت ها را او انجام می دهد: “اَلسَّلامُ عَلیکَ یا تالیَ کِتابِ اللهِ وَ تَرجُمانَه” چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن به یاد آن بزرگوار بیوفتیم و به نیت آن بزرگوار قرآن را تلاوت کنیم که ثوابش چندین برابر و مضاعف در مضاعف خواهد شد آن بزرگواری که: “السَّلامُ عَلیکَ حینَ تَقرءُ وَ تُبیِّن”


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

فرازی از دعای ابوحمزه
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا، إِجْزِهِمَا بِالْإِحْسَانِ إِحْسَاناً، وَ بِالسَّیِّئَاتِ غُفْرَاناً ...
خدایا من و پدر و مادرم را بیامرز و به هر دو آنها رحم کن، چنان که مرا به گاه کودکی پروردند، احسان هردو را به احسان، و بدیهایشان را به آمرزش پاداش ده.
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ، الْأَحْیَاءِ مِنْهُمْ وَ الْأَمْوَاتِ، وَ تَابِعْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُمْ بِالْخَیْرَاتِ [فِی الْخَیْرَاتِ ] ...
خدایا مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چه زنده و چه مرده آنها را، و بین ما و آنان با نیکیها پیوند ده.

حق پدر و مادر اگر عاطفه مادران و تدبیر و تربیت حکیمانه پدران نبود، ما از رشد جسمانی و روحی لازم بهره مند نبودیم و تحت تربیت صحیح قرار نمی گرفتیم.پدر و مادر بعد از خداوند ،بالاترین حق را بر ما دارند و هستی ما از هستی انها ست. از این روی باید در تمام حالات، به آنها توجه داشته و در حق آنها دعا کنیم. حق مردان و زنان مومن در هنگام دعا لازم است انسان آن را تعمیم و به همه بندگان با ایمان از هر رنگ و نژاد دعا کند و در نظر داشته باشد که تمام خیرات، ادا مه راهی است که برادران و خواهران با ایمان اوبنیانگذار آن بوده اند و بسیاری از خوبیها سنت حسنه آنها می باشد و به قول مولانا: سعی ها بسیار کردند انبیاء تا که گردان شد این سنگ آسیا خوب است ما هم زحمت آنها را به ثمر رسانده و ادامه دهنده راه خیر آنها باشیم. رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالْإِیمانِ وَ لا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنا غِلًّا لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنا إِنَّکَ رَؤُفٌ رَحِیمٌ حشرآیه«۱۰»


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام نیت روزه:

دروغ بستن به خدا و پیغمبر(ص):
۱- اگر روز‏ه دار به گفتن یا به نوشتن یا به اشاره و مانند اینها، به خدا و پیغمبر(ص) و جانشینان آن حضرت(ع) عمدا نسبت دروغ بدهد اگر چه فورا بگوید دروغ گفتم یا توبه کند روزه او باطل است و احتیاط واجب آن است که حضرت زهرا(سلام الله علیها) و سایر پیغمبران و جانشینان آنان هم در این حکم فرقى ندارند.

۲- اگر بخواهد خبرى را که نمی‌داند راست است یا دروغ، نقل کند، بنابر احتیاط واجب باید از کسى که آن خبر را گفته یا از کتابى که آن خبر در آن نوشته شده، نقل نماید لیکن اگر خودش هم خبر بدهد روزه‏اش باطل نمی‌شود.

۳- اگر چیزى را به اعتقاد این که راست است از قول خدا یا پیغمبر(ص) نقل کند و بعد بفهمد دروغ بوده، روزه اش باطل نمی‌شود.

۴- اگر دروغى را که دیگرى ساخته عمدا به خدا و پیغمبر(ص) و جانشینان پیغمبر(ع) نسبت دهد، روزه اش باطل می‌شود، ولى اگر از قول کسى که آن دروغ را ساخته نقل کند، اشکال ندارد.


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

سوال شرعی: همسر من ده ساعت برنامه آشپزی می بیند ، صد پُست درگروه آشپزی میگذارد و بالاخره سحری نیمرو درست می کند آیا زدنش با ماهی تابه جایز است؟
جواب : جایز است و مستحب است که ماهی تابه داغ باشد. انشاالله موفق باشید!!!


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید که:

الف) ترک فرمان خدا، خیانت و ظلمى است به.....
۱-به خداوند.         ۲- به خود ما.        ۳-هردو     

ب) در این ماه عظیم با نیت پاک و قلب پاکیزه از خداوند چه بخواهیم؟
۱- روزه گرفتن.      ۲- تلاوت قران       ۳- هردو

ج)  «تمام خیرات، ادامه راهی است که برادران و خواهران با ایمان اوبنیانگذار آن بوده اند» از کدام جمله دعا استفاده می شود؟
۱- تَابِعْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُمْ بِالْخَیْرَاتِ.     ۲- لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ.         ۳- لِی وَ لِوَالِدَیَّ   

د) اگر دروغى را که دیگرى ساخته عمدا به خدا و پیغمبر(ص) و جانشینان پیغمبر(ع) نسبت دهد...
۱- روزه اش باطل است.       ۲- به احتیاط واجب باطل است.       ۳- اشکال دارد.   

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد چهار رقمی (مثل ۲۳۴۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


این هم از برنامه امروز. امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد.
شما بزرگواران همچنان میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید و خواهشمندیم این سایت را اطلاع رسانی فرمایید تا همگان بهرمند شوند.

پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳

فضای مجازی :  KFSHAHIDMODARES@تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد