> صفحه اصلی > صفحه مجازی ماه رمضان- روز۱
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

فرارسیدن ماه رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد به اطلاع عموم همشهریان عزیز میرساند با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آماده نبودن شرایط بهداشتی این روز ها به دلیل شیوع بیماری منحوص کرونا ، امکان برگزاری حضوری مراسمات مذهبی و فرهنگی در حسینیه شهید آیت اله مدرس مقدور نمی باشد و ما همچنان ار فیض حضور شما مومنین و روزه داران عزیز در این مکان مقدس محرومیم. لذا هیئت امناء و کانون فرهنگی این مجموعه برای درک برکات و اعمال این ماه شریف اقدام به برگزاری برنامه های مذهبی و فرهنگی به صورت مجازی در کانال ها و سایت اینترنتی این حسینیه با محتوای زیر نموده است.
* هر روز با آیات قرآن کریم همراه با ترجمه و تفسیر
* هر روز با یک حدیث همراه با توضیحات
* هر روز احکام روزه و ماه مبارک رمضان
* هر روز مسابقه و سایر برنامه های فرهنگی
همچنان آرزومندیم به مدد الهی و شکست دادن این ویروس منحصوص ، شاهد حضور همه شما بزرگواران در این مکان مقدس باشیم.
کانون فرهنگی و هیئت امناء حسینیه شهید آیت اله مدرس
آدرس فضای مجازی حسینیه: KFSHAHIDMODARES@   در تمامی کانال های فضای مجازی 


مطالب روز اول ماه مبارک رمضان مصادف با ششم اردیبهشت ۱۳۹۹


در پرتو ی وحیدر پرتو ی وحی

هر روز یک آیه قرآن با عنوان : در پرتو نور وحی


« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»‌   سوره بقره،آیه۱۸۳
اى کسانى که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما مقرّر گردید، همانگونه که بر کسانى که پیش از شما بودند مقرّر شده بود، باشد که پرهیزگار شوید.

نکته های آیه: 
تقوا، به معناى خویشتن دارى از گناه است. بیشتر گناهان، از دو ریشه غضب و شهوت سرچشمه مى‌گیرند و روزه، جلوى تندى‌هاى این دو غریزه را مى‌گیرد و لذا سبب کاهش فساد و افزایش تقواست. «۱» آثار و برکات روزه‌ تقوا و خداترسى، در ظاهر و باطن، مهم‌ترین اثر روزه است. روزه، یگانه عبادت مخفى است. نماز، حج، جهاد، زکات و خمس را مردم مى‌بینند، امّا روزه دیدنى نیست. روزه، اراده انسان را تقویت مى‌کند. کسى که یک ماه نان وآب وهمسر خود را کنار گذاشت، مى‌تواند نسبت به مال وناموس دیگران خود را کنترل کند. روزه، باعث تقویت عاطفه است. کسى که یک ماه مزه‌ى گرسنگى را چشید، درد آشنا مى‌شود ورنج گرسنگان را احساس ودرک مى‌کند. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: روزه، نصف صبر است. «۱» روزه‌ى مردمان عادّى، همان خوددارى از نان و آب و همسر است، امّا در روزه خواص علاوه بر اجتناب از مفطرات، اجتناب از گناهان نیز لازم است، و روزه‌ى خاصّ‌الخاص علاوه بر اجتناب از مفطرات وپرهیز از گناهان، خالى بودن دل از غیر خداست. «۲» روزه، انسان را شبیه فرشتگان مى‌کند، فرشتگانى که از خوردن و آشامیدن و شهوت دورند«۳» رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: هرکس ماه رمضان را براى خدا روزه بدارد، تمام گناهانش بخشیده مى‌شود. «۴» اهمیّت روزه به قدرى است که در روایات پاداش بسیارى از عبادات را همچون پاداش روزه دانسته‌اند. هرچند که روزه بر امّت‌هاى پیشین نیز واجب بوده، ولى روزه‌ى ماه رمضان، مخصوص انبیا بوده است و در امّت اسلامى، روزه رمضان بر همه واجب شده است.
پیام های آیه: ۱- خطابِ زیبا، گامى براى تأثیر گذارى پیام است. «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» در حدیثى از تفسیر مجمع‌البیان مى‌خوانیم: لذّت خطاب‌ «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» سختى روزه را آسان مى‌کند. اگر والدین بخواهند که فرزندشان به سخنانشان گوش دهند، باید آنان را زیبا صدا زنند.
۲- از شیوه‌هاى تبلیغ آن است که دستورات مشکل، آسان جلوه داده شود. این آیه مى‌فرماید: فرمان روزه مختص شما مسلمانان نیست، در امّت‌هاى پیشین نیز این قانون بوده است. و عمل به دستورى که براى همه امّت‌ها بوده، آسان‌تر از دستورى است که تنها براى یک گروه باشد. «کَما کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ»
۳-قرآن، فلسفه بعضى احکام همچون روزه را بیان داشته است. زیرا اگر مردم نتیجه‌ى کارى را بدانند، در انجام آن نشاط بیشترى از خود نشان مى‌دهند.«لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» «۵»

منابع: «۱». تفسیر المنار. «۲». تفسیر روح‌البیان. «۳». صاحب جواهر، نقل از آیةاللَّه جوادى.«۴». تفسیر مراغى.«۵» تمام مطالب از تفسیر نورج۱ حجة الاسلام قرائتی با تصرف و تلخیص انتخاب شده است.


در امتداد نوردر امتداد نور

هر روز یک حدیث با عنوان : در امتداد نور

خطبه شعبانیه پیامبر خاتم“صلی الله علیه وآله و سلم” آنگونه که در متون روایی ما نقل شده است،ناقل اول آن حضرت علی ابن موسی الرضا” سلام الله علیه “هستند، ولی نعمت خراسانی ها، بلکه ایرانی ها و بلکه قوس و قیاس همه امت اسلام .اون بزرگوار خطبه رو از پدران بزرگوارشان،تا میرسه به امیرالمؤمنین سلام الله علیه نقل کردند. :خطبه این گونه آغاز می شود: “أیُّهَا النّاسُ ، قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه ِ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ “ای مردم ! ماه خدا به شما روی آورد ماهی که پر است از برکت و پر است از رحمت و آمیخته است با مغفرت پروردگار متعال. اگر توفیقی باشد نسبت به این خطبه یک توضیحات مختصری را محضر عزیزان خواهیم داشت.در اولین جمله ای که الان خدمت تان قرائت کردیم. اولین نکته این است:” قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه” شما گاهی اوقات برای به دست آوردن یک گنجی، برای به دست آوردن یک فضیلتی، برای تحصیل یک هدف بزرگی، اقدامات مهمی را انجام می دهید تا خودتون رو به هدف برسونید. اما گاهی اوقات شما در کنار خانه نشسته اید و بدون اینکه شما اراده کنید آن هدف بزرگ به سوی شما می آید و این نکته بسیار حائز اهمیت است. در موضوع ماه مبارک رمضان این ما نیستیم که فعالیت کرده ایم برای اینکه بتوانیم ماه رمضان را پیدا کنیم،این ماه مبارک است که به ما رو آورده است: ” قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه“ پس ما در اینجا نقش اساسی نداریم. ما فقط پذیرنده هستیم، ما حالت انفعالی داریم، ما پذیرنده این لطف زیبای خدای متعال هستیم که این ماه به ما روی آورده. لذا قبل از هر چیزی نسبت به ماه مبارک رمضان باید شاکر لطف خدا باشیم:که الحمدالله که یک سال دیگر بر عمر ما افزوده شد و ماه رمضان را دریافت کردیم. در حقیقت این لطف خداست که به سوی ما آمده. تعبیری که حالا تعبیر قشنگی نیست اما در بین افراد گاهی به کار می برند می گویند فلانی شانس بهش رو آورده، نمی گن خودش شانس پیدا کرد، نمی گن تلاش کرد تا به اون شانس برسه، می گن شانس بهش روی آورده است. اینجا هم:” قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه” شما توی خونتون نشسته بودین، دنبال چیزی هم نبودین.خدا عنایت کرده و این ماه را به سوی شما فرستاده. ماهی که چی هست: این ماهی که پر است با برکت و رحمت و مغفرت یعنی آمیخته است با برکاتی که در بقیه ماه های سال این برکات در زندگی شما دیده نمی شود. رحمت و لطف و محبت و مهربانی خدا و مغفرت و پوشش گناهان شما، که چون این بحث رحمت و مغفرت و همچنین خود برکت در ضمن ادامه خطابه خواهد آمد شرح آن را الان وارد نمی شویم . فقط همین مقدار که ما باید شاکر شکر الهی باشیم که: الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه و فراموشمان نشود که این لطف الهی به توسط ولی خدا به ما می رسد. هر نعمتی که به ما می رسد از کانال ولی خدا می رسد. لذا ضمن اینکه بایستی سجده شکر به جا بیاریم، برای دریافت ماه مبارک رمضان، در ضمن این وظیفه یادمان نرود که بایستی شاکر باشیم از واسه نعمت حضرت بقیه الله ارواحنا فداه و در این شروع ماه مبارک رمضان از خدا بطلبیم توفیق خدمت گذاری به استان قدوسی صاحب الزمان ارواحنا فداه و اجداد طاهرینشان را. « نقل از سایت خدمتگزاران»


در ترنم شبنم دعادر ترنم شبنم دعا

هر روز فرازی از یک دعا با عنوان: در ترنم شبنم دعا

دعای امیرالمؤمنین(ع) هنگام رویت هلال رمضان
« إِذَا رَأَیْتَ الْهِلَالَ فَلَا تَبْرَحْ وَ قُلْ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیْرَ هَذَا الشَّهْرِ وَ فَتْحَهُ وَ نُورَهُ وَ نَصْرَهُ وَ بَرَکَتَهُ وَ ظُهُورَهُ وَ رِزْقَهُ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیْرَ مَا فِیهِ وَ خَیْرَ مَا بَعْدَهُ وَ أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ مَا فِیهِ وَ شَرِّ مَا بَعْدَهُ اللَّهُمَّ أَدْخِلْهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلَامَةِ وَ الْإِسْلَامِ وَ الْبَرَکَةِ وَ التَّقْوَى وَ التَّوْفِیقِ لِمَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى»
 هنگامى که هلال را دیدى، پیش از آنکه از جاى خود تکان بخورى، بگو: «خداوندا، از تو خیر و گشایش و نور و یارى و برکت و پاکیزگى و روزى این ماه را خواهانم. خدایا، از تو خیر این ماه و ما بعد آن را درخواست مى‌ کنم و از شرّ آن و ما بعد آن به تو پناه مى‌ برم. خداوندا، این ماه را همراه با ایمنى و ایمان و سلامتى و تسلیم و برکت و تقوا و توفیق انجام آنچه دوست دارى و مى‌ پسندى، بر ما وارد کن.»


در زلال احکام روزهدر زلال احکام روزه

احکام نیت روزه:

۱- لازم نیست انسان نیت روزه را از قلب خود بگذراند یا مثلا بگوید روزه می‌گیرم بلکه همین‌قدر که براى انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب، کارى که روزه را باطل می‌کند انجام ندهد، کافى است و براى آن که یقین کند تمام این مدت را روزه بوده، باید مقدارى پیش از اذان صبح و مقدارى هم بعد از مغرب از انجام کارى که روزه را باطل می‌کند خوددارى نماید.

۲- انسان می‌تواند در هر شب از ماه رمضان برای روزه‌ی فرداى آن نیت کند اما بهتر است که شب اول ماه نیت روزه‌ی همه ماه را بنماید.

۳- از اول شب ماه رمضان تا اذان صبح، هر وقت نیت روزه فردا را بکند اشکال ندارد.

۴- کسى که پیش از اذان صبح بدون نیت روزه خوابیده است، اگر پیش از ظهر بیدار شود و نیت کند، روزه او صحیح است چه روزه او واجب باشد چه مستحب، و اگر بعد از ظهر بیدار شود، نمی‌تواند نیت روزه واجب نماید

.(رساله مراجع معظم تقلید)


لبخند اسلامیلبخند اسلامی

هر روز یک لطیفه با عنوان: لبخند اسلامی

بنده خدایی در ماه محرم به شهر وارد شد. هنگام ظهر، همه جا سفره نذر امام حسین علیه السلام گسترده بود و او را به اطعام دعوت کردند. پرسید: این چه ماهی است؟ گفتند: ماه محرم الحرام بار دیگر در ماه مبرک رمضان، گذرش به شهر افتاد. اما برخلاف سفر قبل به هنگام ظهر،نه دعوتی بود و نه طعامی.چون مردم روزه بودند، کسی حاضر نشد در قبال پول هم به او غذا بدهد.با عصبانیت پرسید: این چه ماهی است؟ به او گفته شد: این ماه مبارک رمضان است و اکل و شرب ممنوع است. با ناراحتی گفت: نه والله ، این ماه ، ماه حرام است و محرم ماه مبارک است ...


مسابقه مسابقه

و اما... هر روز مسابقه هم داریم

برای ما بفرمایید :

الف ) کدام یک از فواید روزه است؟
۱- تقوی خدا ترسی        ۲ - تقویت عاطفه    ۳- شبیه فرشته شدن       ۴- همه موارد


ب) لطف برکت ماه رمضان از چه طریقی به ما می رسد؟
۱- لیاقت و شایستگی خودمان       ۲- ولی خداوند، امام زمان(عج )   ۳- گذشت زمان          ۴- روزه


ج) کدام یک از خواص ماه رمضان از دیدگاه امام علی علیه السلام نیست؟
۱-امن و سلامتی    ۲- برکت و تقوی     ۳- لاغری و تنظیم شدن وزن        ۴- خیر و گشایش   


د) وقت نیت روزه ماه رمضان کدام است؟
۱- از اول شب تا اذان صبح        ۲- از اول شب تا اذان ظهر          ۳- از اول شب تا سحر   ۴- از سحر تا اذان صبح 

توجه داشته باشید :
۱) اگر مطالب امروز رو مطالعه کرده باشید ، راحت میتونید جواب مسابقه رو حدس بزنید.
۲) جواب مسابقه را به صورت یک عدد چهار رقمی (مثل ۲۳۴۱) از چپ به راست و به همراه نام و نام خانوادگی به سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۴۰۵۵۹۹۰۸۳ ارسال نمایید.
۳) به قید قرعه به تعدادی از بزرگواران جوایزی اهدا میگردد.
۴) جواب سوال هر مسابقه تا ساعت ۲۴ همان روز معتبر می باشد


در خاتمه امیدواریم این مطالب مورد رضای خداوند متعال و مورد استفاده شما برادران و خواهران روزه دار قرار گرفته باشد. شما بزرگواران میتوانید انتقادات ، پیشنهادات و هرگونه اظهار نظری در رابطه با این برنامه را با روشهای زیر به اطلاع ما برسانید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون فرهنگی حسینیه شهید آیت اله مدرس می باشد